ruj. 20

Održan susret slovenskih i hrvatskih bogoslova naše Provincije

Susret je to kojeg nazivamo i slovenskom riječju – srečanje. Dan je to u kojemu bogoslovi dviju Provincija: Hrvatske provincije svetog Jeronima franjevaca konventualaca i Slovenske Minoritske province sv. Jožefa izmjenjuju iskustva svojih bogoslovija: duhovna, akademska i ponajviše ona franjevačka – bratska. Na susretu se okupilo ukupno dvanaestak braće na čelu s provincijalnim ministrom Hrvatske provincije fra Josipom Blaževićem, te odgojiteljima dviju bogoslovija fra Danilom Holcom i fra Nikolom Šantekom. Naš samostan svetoga Antuna i župa svetog Josipa Radnika imali su čast i zadovoljstvo da se spomenuto „srečanje“ dogodi ove godine baš ovdje. Bogoslovi su najprije posjetili sisački muzej gdje im je viši kustos, gospodin Ivica Valent, potanko pojasnio početke života na ovim našim prostorima od antike do danas. Uslijedio je posjet Velikom Kaptolu gdje nas je srdačno i bratski dočekao biskup sisački mons. Vlado Košić. On je progovorio o zaštitniku grada Siska i biskupije svetom Kvirinu i nastanku te ponovnoj uspostavi same Biskupije. Uslijedio je posjet sisačkoj katedrali Uzvišenja sv. Križa, a o njoj nam je iscrpno i zanimljivo govorila gospođa Spomenka Jurić, voditeljica Ureda za kulturu pri Sisačkoj biskupiji.

Uslijedilo je euharistijsko slavlje koje je predslavio provincijal fra Josip Blažević, te druženje za bratskim stolom uz tradicionalnu izmjenu poklona slovenskih i hrvatskih bogoslova. Na povratku svojim domovima, bogoslovi su posjetili i naše drago marijansko svetište u Gori gdje nas je srdačno dočekao upravitelj župe i rektor prečasni Paško Glasnović.

Zahvalni Bogu i Bezgrešnoj na ovom bratskom posjetu, preporučamo naše bogoslove u vaše molitve!